10 shtepite me te shtrenjta ne bote – Kush i ka ato?

10 shtepite me te shtrenjta ne bote – Kush i ka ato?

Hapni syte dhe shikoni shtepite me te shtrenjta ne planet.

Pronaret e shtepive me luksoze ne bote mund te jene teper te fshehte. Te gjithe e dime se kush eshte pronari i “Buckingam Palace”, por a e njeh njeri Tim Blixseth? A e njihni ju bilionerin indian e cili ndertoi nje ndertese 27 kateshe vetem per veten e tij? Besoj se jo.

Misteri mbyllet ketu. Duke perdorur informacionin e marre nga CompareCamp.com kemi bere renditjen e 10 shtepive me te shtrenjta ne bote, keshtjellave moderne dhe te personave mega te pasur qe jane pronare te tyre.

seven upper phillimore gardens
“Seven upper phillimore gardens”

Vendodhja: Londer
Vlera: $128 milion
Detaje:  Kjo shkolle me 10 dhoma u kthye ne nje rezidence me pishine nentoke, nje sauna, palester, kinema madje edhe nje dhome te fortifikuar. Nje interier i mbuluar me mermer, ar dhe vepra arti te cmueshme.
Pronar: Olena Pinchuk – vajza e Leonid Kuchma, presidentit te dyte Ukrainas. Ajo njihet se ka qene themelusja e Fondacionit ANTIAIDS dhe si nje shoqe e Elton John.

Kensington Palace Gardens
“Kensington Palace Gardens”

 

Vendodhja: Londer
Vlera: $140 milion
Detaje: Me vendndodhje ne rrugen e miliardereve te Londres, se shpejti do te shtoje edhe nje zgjatje te nendheshme me nje fushe tenisi, qender mjekesore, dhe muzeum makinash.
Pronar: Roman Abramovich— nje miliarder Rus dhe pronar i kompanise private te investimeve Millhouse LLC. Njihet gjeresisht ne perendim si pronar i klubit te futbollit “Chelsea”.

Seven The Pinnacle
“Seven The Pinnacle”

Vendodhja: Montana
Vlera: $155 milion
Detaje: Prona me e madhe ne Klubin e Yellowstone, nje komunitet privat me klube ski dhe golf per mega-te pasurit, shtepia ka dysheme te nxehte, shume pishina, nje palester, nje bodrum vere edhe nje ashensor privat per ski.
Pronar: Edra dhe Tim Blixseth — Zhvillues agjensish imobiliare dhe baron druri Tim Blixseth bashkethemeloi Klubin e Yellowston-it.

Hearst Castle
“Hearst Castle”

Vendodhja: San Simeon, Kaliforni
Vlera: $191 milion
Detaje: Keshtjella me 27 dhoma gjumi, e perdorur ne filmin “Kumbari”, ka pritur John dhe Jackie Kennedy, Clark Gable, Winston Churchill dhe figura te tjera te famshme.
Pronar: Trustet e njohura te William Randolph – Keshtjella, e ndertuar nga manjati i medias se shkruar te pare te shtetit, eshte tashme nje trashegimi dhe vend turistik dhe pjese e parkut te Kalifornise.

Ellison Estate
“Ellison Estate”

Vendodhja: Kaliforni
Vlera: $200 milion
Detaje: Me shume nje kompleks sesa nje shtepi, kjo prone prej 93.000 metra katrore dhe me 10 ndertesa mbi te ka nje liqen, nje shtepi caji dhe nje shtepi banjo ne te.
Pronar: Larry Ellison – Bashkethemelus i Oracle dhe nje nga tre njerezit me te pasur ne bote, sipas Forbes viti: 2013.

“18-19 Kensington Palace Gardens”

Vendodhja: Londer
Vlera: $222 milion
Detaje: Nje tjeter prone ne rrugen e miliardereve, 18-19 eshte e vendosur prane shtepise se Princit William dhe Kate Middleton. Kjo rezidence e vecante ka 10 dhoma gjumi, banjo turke, pishine te brendshme dhe nje parkim per 20 makina.
Pronar: Lakshmi Mittal – Drejtuesi i Arcelor Mittal, fabrika me e madhe e celikut dhe sipas Forbes nje nga 100 njerezit me te pasur ne Indi.

Four Fairfield Pond
“Four Fairfield Pond”

Vendodhja: New York
Vlera: $248.5 milion
Detaje: Kjo shtepi me 29 dhoma ka nje siperfaqe prej 255.000 metra katrore dhe nje central elektrik te sajin. Brenda ajo ka 39 dhoma, nje fushe basketbolli, nje fushe bowling, fusha tenisi, tre pishina noti, dhe nje dhome ngrenie 30 metra te gjate.
Pronar: Ira Rennert – Pronare e grupit Renco, nje kompani investimesh ne prodhimin e automjeteve. Ai eshte gjithashtu mban aksione ne metale dhe miniera.

Villa Leopolda
“Villa Leopolda”

Vendodhja: Cote D’Azure, France
Vlera: $750 milion
Detaje: Kjo prone me nje siperfaqe prej 202.000 metrash katrore perfshin nje pishine noti bashke me nje kuzhine e vendosur ne ambjent te hapur, nje piste helikopteresh nje shtepi per miqte me e madhe kjo se rezidenca e miliardereve me te pasur. Kjo shtepi eshte perdorur si nje set ne filmin e vitit 1955 te Hitchcock “Te kapesh nje hajdut”
Pronar: 
Lily Safra – Nje filantropiste Brazilian dhe e veja e bankierit Lebanez William Safra.

Antilia
“Antilia”

Vendodhja: Mumbai, Indi
Vlera: $1 miliard
Detaje: Antilia ne fakt nuk eshte nje shtepi ne kuptimin tradicional te saj. Ajo ka 27 kate, 37.000 metra katrore me 6 kate nentoke, 3 pista helikopteresh dhe kerkon 600 veta staf per mirembajtje.
Pronar: Mukesh Ambani – Indiani me i pasur, me nje pasuri prej $23.6 miliardesh, sipas Forbes. Ambani ngriti me parate e tij kompanine “Reliance Industries”, ne fushen e energjise.

Buckingham Palace
“Buckingham Palace”

Vendodhja: Londer
Vlera: $1.55 miliard
Detaje: Teknikisht quhet nje shtepi, por sigurisht ajo nuk eshte nje shtepi ne shitje, rezidenca e Mbretereshes eshte vleresuar me $1.5 miliard sipas “Nationwide Building Society” ne vitin 2012. Prona ka 775 dhoma, duke perfshire, 19 dhoma shteterore, 52 dhoma gjumi, 188 dhoma per stafin dhe 78 tualete.
Pronar: Mbreteria Britanike – Aktualisht Mbreteresha Elizabeta e II-te, e cila ka qeverisur qe nga 6 shkurti i vitit 1952.

 

Edhe ne Shqiperi ka rezidenca Luksi. Per te pare me shume KLIKONI KETU

 

2 thoughts on “10 shtepite me te shtrenjta ne bote – Kush i ka ato?

Comments are closed.

Comments are closed.