Browsed by
Month: Maj 2016

Cfare duhet te shmangni kur paraqisni shtepine tuaj

Cfare duhet te shmangni kur paraqisni shtepine tuaj

Ju mund ta doni shtepine tuaj por kjo nuk do te thote se te gjithe qe vijne dhe e shohin ate ndihen si ju. Cfare per ju mund te jete e bukur per syte e shitesit mund te duket ndryshe pasi ai do ta vendose veten ne pozitat e bleresit te ardhshem potencial. Shume shites perpiqen te bejne nje sistemim te shtepise vete dhe me kete mund te bejne gabime te cilat kane impakt mbi kerkesen per kete shtepi. Ketu…

Read More Read More

Shtepite me te bukura ne bote: Shtepia M

Shtepite me te bukura ne bote: Shtepia M

Nese po kerkoni per shtepite me te bukura ne bote, kjo perfundimisht eshte njera prej tyre. Le te bejme nje shetitje, nga pjesa e hyrjes, drejt interiereve te bardha e me pas te kalojme tek oborri pas shtepise, te tille nuk keni pare ndonjehere. Kjo shtepi endrrash do t’ju beje te flisni percart. Shtepia moderne M Qe nga koha qe ajo eshte njohur si nje nga shtepite me te bukura ne bote, te gjithe mendojne se ajo eshte ne Beverly…

Read More Read More

Cfare duhet te kuptojme mbi inspektimin e shtepise

Cfare duhet te kuptojme mbi inspektimin e shtepise

Nuk e mohon askush se blerja e nje shtepie eshte nje nga sfidat me te medha ne jeten tuaj, por gjithashtu nganjehere ceshtja mund edhe te zmadhohet me shume sec duhet. Ndersa shtepia qe ju zgjidhni mund te duket e perkryer, ajo mund te fshehe defekte serioze dhe mund ta beje investimin tuaj te kushtueshem ne te ardhmen. Therrisni nje vleresues pronash. Ai do te beje nje inspektim fizik te struktures dhe sistemeve teknike dhe e sheh pronen me syrin…

Read More Read More

Keni vendosur te shisni shtepine por ajo nuk shitet?

Keni vendosur te shisni shtepine por ajo nuk shitet?

Pronaret tashme po perballen me nje treg te ri. Tregu i shitblerjeve te pronave eshte larg ambicieve te tyre dhe deshires se tyre per ti shitur pronat. Klientet, ne vecanti ato qe kane blere shtepite e tyre brenda pese viteve te fundit, shpesh nuk kane mundesite financiare per te perballuar blerje te tjera. Ato te cilet shesin shpesh perballen me nje kerkese per ulje te cmimeve te pronave dhe e kane te veshtire te justifikojne cmimet e djeshme me realitetin e sotshem….

Read More Read More

Shites, lereni ne dore te agjenteve imobiliare

Shites, lereni ne dore te agjenteve imobiliare

A duhet te qendroj apo duhet te iki ne kohen qe shtepia ime eshte duke u vizituar nga nje bleres potencial? Shumica e agjenteve imobiliare vene ne dukje me takt se kur bleres potencial vijne per te pare shtepine tuaj eshte me mire qe ju te largoheni nga vendi. Bleresit nuk duhet te shohin pronaret teksa fantazojne ne lidhje me shtepine e tyre. Kur kjo ndodh ata marrin nje shije te pakendshme dhe ndihen sikur jane te huaj ne shtepine…

Read More Read More

Kjo shtepi e shitur per 111,000 $ ne 1987, tani kushton 10 here me shume

Kjo shtepi e shitur per 111,000 $ ne 1987, tani kushton 10 here me shume

Nuk ka qene asnjehere me shtrenjte se sot blerja e nje apartamenti, sidomos nese eshte nje vile me oborr. Ne muajin Shkurt 2016, u vendos nje rekord per shitjen e shtepive ne kete qytet edhe pse cmimi mesatar u rrit me 11%. Kostot e rritura dhe nje konkurrence e larte mes bleresve bene qe “gjuetia e shtepive” te rritej. Dan Elliott ka kaluar nje eksperience te veshtire ne gjetjen e shtepise se tij te pare. Ka kerkuar per nente muaj dhe…

Read More Read More

Shtepia simbol qe nuk jeton me: Cifti i moshuar nga Kina me ne fund ra dakort dhe e dorezoi shtepine buldozereve per te prishur shtepine ne mes te rruges.

Shtepia simbol qe nuk jeton me: Cifti i moshuar nga Kina me ne fund ra dakort dhe e dorezoi shtepine buldozereve per te prishur shtepine ne mes te rruges.

Cifti i vjeter refuzoi qe ti prishej shtepia, duke thene se vlera e kompensimit e ofruar nuk ishte e mjaftueshme. Nese ju e mbani mend kete shtepi te vecante ne autostrade tani ajo nuk eshte me pasi qeveria Kineze ra dakort qe te ofroje nje shume me te madhe per kompensim. Shtepia u be nje simbol rezistences ndaj autoriteteve te cilat shpesh ushtronin presion ndaj per te bere zhvillimet e tyre. Shtepia 5 kate e larte, qendronte ne mes te…

Read More Read More

Ja sekreti per te shitur nje shtepi te shemtuar

Ja sekreti per te shitur nje shtepi te shemtuar

Le te supozojme se ju keni trasheguar nje shtepi te vjeter ne nje vendndodhje te larget dhe tani doni ate ta nxirrni ne treg. Mbase nuk e keni kohen, burimet apo energjine per t’a bere ate perfekte ne menyre qe te realizoni nje shitje te shpejte. Ose mbase keni patur qeramarres te cilet e kane demtuar goxha dhe ju nuk keni parate e nevojshme per te bere rinovimet e duhura. Mos u frikesoni. Vetem sepse shtepia kerkon pune kjo nuk do…

Read More Read More

Si te gjeni shtepine perfekte per ju? – 9 hapa te thjeshta

Si te gjeni shtepine perfekte per ju? – 9 hapa te thjeshta

Edhe nese jeni nje i ri qe do te jetoni per here te pare vetem apo nese po shkoni te merrni e te paguani nje shtepi me kredi me keste mujore, gjetja e nje nje shtepie per t’u marre me qera kerkon disa pergatitje per “gjuetine”. Gjetja e vendit te duhur, dhe e cmimit te duhur nuk eshte nje detyre e thjeshte, por nuk eshte e pamundur. Gjetja e shtepise ideale, apo gjetja e nje shtepie me qera, kerkon angazhimin…

Read More Read More

10 shtepite me te shtrenjta ne bote – Kush i ka ato?

10 shtepite me te shtrenjta ne bote – Kush i ka ato?

Hapni syte dhe shikoni shtepite me te shtrenjta ne planet. Pronaret e shtepive me luksoze ne bote mund te jene teper te fshehte. Te gjithe e dime se kush eshte pronari i “Buckingam Palace”, por a e njeh njeri Tim Blixseth? A e njihni ju bilionerin indian e cili ndertoi nje ndertese 27 kateshe vetem per veten e tij? Besoj se jo. Misteri mbyllet ketu. Duke perdorur informacionin e marre nga CompareCamp.com kemi bere renditjen e 10 shtepive me te shtrenjta…

Read More Read More