Browsed by
Month: Prill 2016

Si mund te perdoren bankat per te percaktuar vleren e nje shtepie ne shitje

Si mund te perdoren bankat per te percaktuar vleren e nje shtepie ne shitje

Nje raport FALAS i cili ju meson sesi te gjeni vleren e prones tuaj Nje menyre per te perllogaritur se cila eshte e ardhura potenciale e nje shtepie qe mund te jepet me qera eshte e bazuar mbi normat e interesit te bankave. Kjo lloj menyre perdoret shpesh per te matur vleren e pronave komerciale. Ajo bazohet mbi normen e interesit te depozitave qe bankat ofrojne ne treg. Fillimisht beni nje mesatare te normes se interesit vjetore te depozitave te…

Read More Read More

Si te zgjidhni ndermjet dy shtepive te mira?

Si te zgjidhni ndermjet dy shtepive te mira?

Nese keni pare tregun e shtepive ne shitje dhe jeni ne momentin e zgjedhjes ky artikull do tju vije ne ndihme. Ne tregun imobiliar, gjetja e nje opsioni te mire qe permbush shumicen e kritereve per shtepine eshte fat. Keshtu nese ju e gjeni veten ne poziten e zgjedhjes ndermjet dy shtepive, mendoni shpejt. Keshillat me poshte ju vijne ne ndihme per ta bere zgjedhjen me te thjeshte dhe per ta pare “bardhe e zi”. Ndonjehere menyra me e mire…

Read More Read More

Thjeshtesia nje celes suksesi

Thjeshtesia nje celes suksesi

 Celesi per te gjetur shtepine e endrrave Ne kohet e sotshme ne perballemi me shume alternativa. Thjeshtesia eshte gati nje bote e harruar. Kjo eshte shume e vertete ne te gjitha drejtimet. Nje nevoje e gjen drejtimin ne nje cikel ku ju zhvilloni nje nevoje te re, deri sa ju te jeni te permbytur nga gjerat qe do t’ju duhen. Thjeshtesia eshte nje minimizim i shoqerive te vecanta apo komuniteteve per mijera vite. Budistet besonin se eliminimi i deshirave dhe…

Read More Read More

Nje shtepi e vecante qe rrotullohet

Nje shtepi e vecante qe rrotullohet

Ne uaibo.com na pelqejne konceptet e shtepive eko, dhe ato qe perdorin energjine e riciklueshme. Shtepia vete-suportuese e realizuar nga Michael Jantzen, nje arkitekt i njohur per konceptimet e vecanta te puneve, sidomos kur behet fjale per energji alternative dhe sisteme ruajte energjie. Shtepia e tij transformuese eshte nje koncept dezign qe i bashkohet teresisht emrit te tij. Struktura praktikisht e ndryshon pamjet dhe shfrytezon avantazhet e kushteve te motit. Ndertesa cilindrike eshte e ndare ne pese seksione qe automatikisht,…

Read More Read More

KURIOZTET: Tradita e lyerjes se Portes me te kuqe | Cfare nenkupton?

KURIOZTET: Tradita e lyerjes se Portes me te kuqe | Cfare nenkupton?

Ne vende te ndryshme te botes porta lyhet me ngjyre te kuqe. A e dini pse? Nje porte e lyer me nje ngjyre te shndritshme menjehere te jep nje “ekstra doze” te personalitetit te pronarit te shtepise. Por jo vetem kaq, nje porte elyer me ngjyre te kuqe ka nje kuptim madje edhe tradite. 1.) Tradita “Feng Shui” – Ne Feng Shui, nje porte me te kuqe nenkupton thjeshte “Miresevjen”, kjo shume e pershtatshme per te pritur vizitore te rinj…

Read More Read More

Te reja nga UAIBO.com (v2.1)

Te reja nga UAIBO.com (v2.1)

Mundesi e re per te gjetur pronen qe ju duhet Gjate ketij muaji patem sfida te reja dhe kerkesa te reja ne www.UAIBO.com. Per t’ju pergjigjur edhe me shpejt kerkesave, UAIBO vjen me nje version 4X me te shpejte. Tashme: Eshte mundesia per te gjetur pronen edhe sipas tipit menjehere nga filtrat e kerkimit (e pozicionuar djathtas poshte). Cmimet e pronave mund te shihen sipas monedhes qe ju deshironi (www.UAIBO.com perdor kurset e kembimit te shpallura nga REUTERS). Eshte me…

Read More Read More

Njoftim i rendesishem per tregun e shitblerjeve te pronave

Njoftim i rendesishem per tregun e shitblerjeve te pronave

Tregu i shitblerjeve te pronave: Jo me larg se data 25 Dhjetor, hodhem ne treg uaibo.com, nje alternative ndryshe per personat te cilet jane te interesuar per prona dhe atyre qe kane te tilla me qellim afrimin e ketyre dy komuniteteve. U pa se ky lloj tregu ka goxha nevoje per permiresime dhe menyrat aktuale te ndermjetesimit, ose nuk jepnin sherbimin qe duhet, ose sherbimi nuk ishte ne cilesine e kerkuar. As nuk mund te mendohet se perpjekjet per rritjen…

Read More Read More